خلاصه‌ای از احساسات در مذاکره
آوریل 24, 2017
نقش موثر احساسات در مذاکرات
آوریل 24, 2017

نقش احساسات در مذاکره

نقش احساسات در مذاکره
مذاکره را می‌توان بحثی دانست که طرفین به وسیله آن سعی می‌کنند به نتایج بهتری برسند. عوامل زیادی بر روند مذاکرات تأثیر گذار هستند. برای مثال احساسات و خلق خوی ما در مذاکرات تأثیر زیادی دارند.
وقتی کسی خوشحال است همه چیز در مورد او خوب به نظر می‌رسد. طرفین مذاکره تمایل دارند به افراد با نگرش مثبت اعتماد کرده و با علاقه در بحث و مذاکره با آنان شرکت کنند. این بهترین حالت برای شرکت در یک مذاکره و بحث است. انسان‌های شاد برخلاف افراد کسل همیشه نگاه مثبت و رو به جلویی در بحث‌ها دارند و همیشه طرف مقابل از بحث کردن با آن‌ها لذت‌ می برد. سعی کنید همیشه لبخند بزنید چرا که باعث می‌شود بهتر به نظر بیایید.
خشم خود را کنترل کنید
خشم یکی از منفی‌ترین احساسات انسان است و به عنوان یک مانع مهم در مذاکرات تلقی می‌شود. وجود خشم در ذهن یک فرد باعث می‌شود که کنترلش را از دست بدهد و این برای مذاکرات اصلاً سازنده نیست. کنترل خشم برای موفقیت در یک مذاکره ضروری است.
بعضی از مسائل کوچک باعث واکنش بیش از حد می‌شوند که این موضوع در مذاکره مفید نمی‌باشد. خشم تنها به درگیری و ایجاد سوءتفاهم منجر شده و مشکلی را حل نخواهد کرد. یک فرد باید زبان و رفتار خود را کنترل کرده چرا که در غیر این صورت می‌تواند به طرف دیگر صدمه وارد کند. زمانی که عصبانی هستید اگر به چیز لذت‌بخشی فکر کنید خشم شما کنترل می‌شود. کمی مکث کنید و از خود سوال بپرسید که آیا این خشم شما برای کسی سودمند دارد؟
فقط به یک ارتباط دوستانه مناسب با نفر دوم نیاز دارید.
سعی کنید یاد بگیرید با یک رابطه خوب به طرف مقابل اعتماد کنید. اما در دوستی زیاده‌روی نکنید چرا که در عالم دوستی ممکن است طرف مقابل از شما انتظارات غیر منطقی داشته باشد. در ادامه مثالی در این مورد ارائه شده است.
نادیا می‌دانست که مک با فروشگاه‌های خرده فروشی همکاری می‌کند. نادیا مک را از دوران کودکی می‌شناخت و با او دوست بود. نادیا برای خرید برخی از لباس‌های خود به قسمتی می‌رفت که مک در آنجا مشغول به کار بود. نادیا برای گرفتن تخفیفی بیشتر از آنچه مشتریان دیگر دریافت می‌کردند، به قسمت مک می‌رفت. مک با سیاست‌های تخفیفی فروشگاه محدود شده بود و از طرفی نمی‌توانست تقاضای نادیا را رد کند. او واقعاً درمانده شده بود. نادیا رفت و با دست خالی برگشت. هیچ کدام از آن‌ها از این مذاکره چیزی به دست نیاوردند.
دوستی باید در یک حد متعارف باشد در غیر این صورت انتظارات غیرمنطقی به وجود می‌آیند و کار‌ها با مشکلاتی به اتمام می‌رسد.
مذاکرات باید با یک ذهن آزاد و بدون تنش انجام گیرد،
یک ذهن با تنش تمرکز را از بین می برد و باعث خواهد شد که نتیجه دلخواه از دست برود. ذهن یک فرد قادر به هرگونه تصمیم‌گیری است و همه ما می‌دانیم که تنش ناخواسته به وجود می‌آید. اما این امر علاقه به مذاکره را از بین می برد. پس عاقلانه است که در مذاکره آرامش داشته باشید و از تنش دوری کنید.
تنها باید آرام وخونسرد بود.
کسی که خونسردی خود را از دست می‌دهد، نمی‌تواند اطمینان طرف دیگر را به دست بیاورد. کسی که خونسرد است تصمیمات عجولانه نمی‌گیرد. در صحبت‌های طرف مقابل دخالت نمی‌کند و همیشه اوضاع را به خوبی تجزیه و تحلیل کرده و سپس نتیجه می‌گیرد.
رسیدن به نتیجه با استفاده از مکالمه طولانی مدت با طرف مقابل حاصل نمی‌شود و با این کار فقط علاقه به مذاکره در طرف دیگر از بین می‌رود.
در زمان مذاکره استرس نداشته باشید.
راحت باشید چرا که هر آنچه که قرار است اتفاق بیافتد، قطعاً اتفاق خواهد افتاد. استرس کمکی به شما نخواهد کرد. بهتر است راحت باشید و اجازه دهید چیز‌هایی که قرار است، اتفاق بیافتند.
اگر شما نمی‌توانید قراردادی را ببندید همیشه فرصت دیگری برای شما وجود دارد. با استرس غیر ضروری عصبی می شوید و اعتماد به نفس خود را از دست می دهید.
علاقه به بحث باعث پیشرفت و توسعه مذاکره می‌شود.
باید با کمال میل در مذاکره حاضر شوید و تنها برای اینکه رئیس از شما خواسته پای میز مذاکره ننشینید. اگر برای شرکت در مذاکره احساس خوشایندی ندارید این مسئله نشان می‌دهد که برای مذاکره آماده نیستید. پس بهتر است مذاکره را به تعویق بیاندازید.
تعویق زمان مذاکره برای شما بهتر از این موضوع است که بدون آمادگی در مذاکره شرکت کرده و همه چیز را خراب کنید.
زیادی زرنگ نباشید
طرف دیگر را احمق فرض نکنید و سعی نکنید چیزی را دستکاری کنید. این کار باعث ایجاد ابهامات در مذاکره می‌شود. در معاملات خود صادق باشید و طرف دیگر را دست کم نگیرید. طرف دیگر هم از آنچه که در سمت شما اتفاق می‌افتد، به خوبی آگاه است.
در مذاکرات انعطاف داشته باشید. همیشه سفت و مصمم بودن مناسب نیست. باید ابتکار عمل داشته و بدانید در چه زمانی شرایط طرف مقابل را قبول کنید و در چه زمانی بر تصمیمات خود مصمم پافشاری کنید.
مثبت بودن همیشه کمک می‌کند
احساسات منفی همیشه باعث ایجاد درگیری و سوءتفاهم می‌شود. در تاریخ مبارزه احساسات منفی هیچگاه به کسی کمک نکرده‌ است. احساسات منفی به سادگی باعث تنش در فرد و بی‌اثر کردن نتیجه مذاکره می‌شود.
هر زمان که می‌خواهید مذاکره‌ای را شروع کنید، مطمئن شوید که احساسات شما منفی نیست. مذاکرات را به شکل مبارزه با اشخاص نبینید. مذاکره، معامله است. چه با یک دوست و چه با یک غریبه فرقی نمی‌کند پس نباید احساسات منفی در این معامله تأثیر بگذارد.
در معاملات کاغذ‌ها مهم هستند. اسناد باید در حضور دو طرف امضاء شوند. اگر با روش‌ حرفه‌ای وارد مذاکرات شوید اجازه نمی‌دهید افکار بد بر روی شما تأثیر بگذارد. منافع و احساسات شخصی را نمی‌شود با زندگی حرفه‌ای و کاری ترکیب کرد. مذاکره فقط بحث برای رسیدن به یک راه حل مشترک است و نه چیزه دیگر. در نتیجه نباید به مذاکره به چشم میدان نبرد نگاه کنید. احساسات شما باید نرمال و تحت کنترل باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *