نقش موثر احساسات در مذاکرات
آوریل 24, 2017
چگونگی برخورد با افراد سرسخت
آوریل 24, 2017

مقابله با کلاهبرداری در مذاکرات

امیدواریم متوجه باشید که در دنیای ما افرادی هستند که استفاده از حقههای کثیف را در مذاکرات مجاز میدانند و به این مسئله به چشم نوعی تکنیک برای موفقیت درمذاکره نگاه میکنند. آنها برای رسیدن به هدف در هر زمانی ممکن است سعی کنند که شما را فریب دهند. این بدان معناست که هر زمانی قصد شرکت در مذاکرهای را دارید این احتمال وجود دارد که با این حقهها مواجه شوید.

حتی اگر قصد یک مذاکره عادلانه و منصفانه را داشته باشید، باز هم ممکن است با این حقهها مواجه شوید. این وضعیت یک سوال را در ذهن ایجاد میکند که چه اقداماتی برای دفاع از خودتان در مقابل این حقهها میتوانیدانجام دهید؟

در ادامه پنج روش ارائه شده است که با استفاده از آنها میتوانید با کلاهبرداری در مذاکرات مقابله کنید.

پنج روش برای مقابله با کلاهبرداری در مذاکرات

یکی از چیزهایی که نمیتوانید جلوی آن را بگیرید این است که در مذاکرات ممکن است طرف مقابل تلاش کند تا شما را به نحوی فریب دهد. برای انجام اینکار معمولاً افراد از حقههای خاصی در مذاکرات استفاده میکنند. در مقابل شما نیز میتوانید روشهایی را یاد بگیرید که به شما کمک کند در این مواقع از خودتان دفاع کنید.

1- شناسایی نکات غیر واقعی مطرح شده از سوی طرف دیگر مذاکره

زمانی که طرف مقابل نکتهای را میگوید که میدانید واقعاً اینطور نیست و حقیقت به گونهی دیگری است، باید بدانید این اولین نشانه برای استفاده طرف دیگر مذاکره از روشهای فریبکارانه میباشد.

اطلاعات او ممکن است در ظاهر درست باشد اما مثلاً تاریخ اعتبار آن گذشته باشد و شما از این موضوع اطلاع داشته باشید. این قدم اول برای آگاهی از چیزی است که قرار است اتفاق بیافتد پس باید در اولین قدم شناسایی شود.

2- به طرف دیگر مذاکره اجازه قلدری و بلوف را ندهید.

یکی از دلایلی که طرف مقابل سعی میکند از حقههای کثیف در مذاکره استفاده کند این است که او قبلاً با این روش به نتیجه رسیده است و مذاکرات دیگری را با استفاده از این روش به سود خود به پایان رسانده است. اجازه ندهید با بلوف زدن و نوعی قلدری این روش را در مورد شما نیز به کار بگیرد.

برای اینکار از گذشته کسب و کار خود بگویید و به آنها بفهمانید که این روشها در مقابل شما و کسب و کارتان مؤثر نخواهد بود.

3- بررسی کنید، طرف دیگر در مذاکرات قبلیاش چگونه عمل کرده است

به عنوان یک مذاکره کننده شما در برابر طرف مقابل مسئولیت دارید. از طرفی باید به رفتار اشخاص در مذاکرات قبل تمرکز کنید و ببینید در مذاکرات قبلی خودشان چگونه عمل کردهاند.

 بررسی سابقه مذاکرات طرفمقابل به شما اطلاعات خوبی در این زمینه میدهد. اگر آنها در مذاکرات قبلی خود صادق بودهاند، شما شانس بیشتری پیدا میکنید که آنها در مذاکرات پیش رو نیز با صداقت عمل کنند. اما اگر مطلع شدید که آنها در مذاکرات قبلی خود از حقههای کثیف و فریب دهنده استفاده کردهاند، باید خیلی مراقب باشید چرا که اغلب این افراد استفاده از این راهها را یکی از ابزار موفقیت در مذاکره میدانند و ممکن است آنها را در رابطه با شما نیز اجرا کنند.

4- در طول مذاکرات، توافقات خود را مکتوب کنید.

تنها توافقاتی ارزش دارند که در قرارداد نوشته شدهاند، توافقات زیادی در طول یک مذاکره ممکن است به صورت شفاهی حاصل شود و طرفین مذاکره به صورت کلامی و یا با تکان دادن دست و سر آن را تأیید کنند. اما واقعیت این است که تا وقتی که این توافقات به صورت مکتوب در قرار داد ذکر نشود، ارزشی نخواهند داشت. این مورد را در تمامی مذاکرات خود به یاد داشته باشید. باید بعد از آنکه از چیزی که میخواهید مطمئن شدید آن را با جزئیات در قرارداد مکتوب کنید. در غیر این صورت کسانی که از حقههای فریب در مذاکرات استفاده میکنند ممکن است از این موضوع سوء استفاده کرده و به تعهدات خود عمل نکنند.

5- وکلای خوب میتوانند به شما کمک زیادی کنند.

یک واقعیت مهم این است که در مذاکرات مهم و عقد قراردادهای مربوط به آن لازم است از یک وکیل خوب مشورت بگیرید. البته وکیل نمیتواند به شما بگوید که چه تصمیماتی در مذاکره برای آینده کسب و کار شما مفید خواهد بود اما میتواند در مورد شکل قراردادی که قراردادی که می‌خواهید آن را امضا کنید نکات ارزشمندی را به شما  بگوید.

وکیل شما به شما تفهیم میکند که با امضاء این قرارداد شما و طرف مقابل واقعاً چه تعهداتی را قبول کردهاید. اگر از وکیل استفاده نمیکنید قبل از امضاء هر قراردادی مکث و فکر کرده و قرارداد را از اول تا پایان یک بار دیگر با دقت بخوانید و در صورت نبود نکته مبهمی آن را امضاء کنید. بسیاری از حقههای کلاهبرداری در مذاکرات در شکل قرارداد وارد میشوند و در آینده ممکن است مشکلاتی را برای امضاء کننده به همراه بیاورد.

این نکات چگونه به شما کمک خواهد کرد

نشستن بر سر میز مذاکره با این دید که آنها اهداف ناخوشایندی در نظر دارند برای موفقیت در مذاکرات عامل مثبتی نیست. اما باید مراقب خواستهها و نکات گفته شده از سوی طرف مقابل باشید که فریب نخورید. به آنها اجازه بدهید در نوبت خود حرفبزنند. این مورد برای مذاکرات باید به صورت یک قانون باشد اما در همین حال باید مراقب تک تک پاراگرافها در قراردادی که میبندید باشید. این کار از تحمیل هزینههای ناخواسته در آینده جلوگیری خواهد کرد.

از امضای قرارداد‌ها با سرعت زیاد اجتناب کنید. مخصوصاً در زمان‌هایی که احتمال می‌دهید طرف دیگر ار حقه‌هایی استفاده کرده است که شما را فریب دهد بسیار مراقب باشید و با دقت بیشتری عمل کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید توافق واقعاً همان چیزی است که در ظاهر می‌بینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *