نقش های مذاکره
آوریل 24, 2017
کاریزماتیک باشید
آوریل 24, 2017

بهترین زمان برای مذاکره

برخی مذاکرات حساس نیاز به درک صحیح و کنترل زمان دقیق تری نسبت به دیگر مذاکرات دارند در این باره برای انجام اینگونه مذاکرات هوشیاری ، علاقه و … افراد می تواند بر روند مذاکره تاثیر زیادی داشته باشد بنابراین اگر بتوانید زمان مناسب برای مذاکره را بدرستي انتخاب کنید، می­توانید تاثیر زیادی بر نتایج داشته باشید.

زمان هاي مختلف در طول روز

انتخاب زمان مناسب در طول روز به هوشیاری و توجه افراد کمک زیادی خواهد کرد.

اوایل صبح
مذاکره قبل از هر چیز در این زمان به میزان استراحت و يا حتي بيخوابي فرد بستگی دارد. اگر اشخاص در این زمان کاملا بیدار و هوشیار نباشندهمانطور که بسیاری از ما نیستیمآنگاه کمتر در مذاکرات به بحث و چالش خواهند پرداخت در حالیکه اگر کاملا استراحت کرده باشند شما توجه بیشتري را از جانب ایشان دریافت خواهید کرد.
اوایل صبح افراد معمولا نگران و خسته نیستند گرچه ممکن است نگران کارهای آتي خود باشند. افرادی که تحت فشار هستند کمتر درباره مذاکره فکر می کنند که این ممکن است بنفع يا بضرر شما باشد.
افراد معمولا بعد از صبحانه هوشیارتر خواهند بود. ملاقات هنگام صبحانه هم می تواند مفید باشد زیرا فرایند فکر کردن همراه با هوشیار شدن اتفاق می افتدواز طرفی دقت افراد در چیزهایی که در صبحانه می خورند به هوشیاری آنها کمک می کند. به علاوه یک فنجان قهوه یا چای حاوی مقداری کافئین است که به هوشياري افراد کمک می کند.
اواخر صبح
اواخر صبح برای افراد ممکن است مملو از افت و خیزهایی باشد . مثلا حس خوب کامیابی بابت اتفاقاتی که افتاده است و یا احساس یاس و ناامیدی از موقعیت هایی که اتفاق نیافتاده اند.
در اواخر صبح معمولا توجه افراد به سمت نهار می رود و از قدرت ادراک و تفکر آنها کاسته می شود از طرفی انرژی که از صبحانه دریافت شده است رو به کاهش می رود.
زمان ناهار
در زمان نهار معمولا افراد از آرامش بیشتری برای مذاکره و بحث برخوردارند. حتی اگر برای آنها نهار تهیه کنید به نوعی با آنها مبادله کردید و شاید در برخی موارد حق را به شما بدهند.
اوایل بعد از ظهر
زمان بعد از نهار افرادمعمولا احساس خواب الودگی می کنند و دستگاه گوارش نیز نسبت به مغزبه خون بيشتري احتیاج خواهد داشت. در این زمان ممکن است شخص نسبت به مذاکره حساس بوده و یا تمايلي به بحث نداشته باشد
اواخر بعداز ظهر
در اواخر بعد از ظهر دومورد روي مذاكره تاثير ميگذارند يكي انرژی حاصل از ناهار و خستگی ناشی از کاركه نباید نادیده گرفته شوند. اگر در محیط کار هستید و افرادی را می بینید که به دنبال گذران زمان ومنتظر فرصتی برای راحت شدن از محیط کار هستند در اين زمان مذاکره می تواند راهگشا باشد.
بسیاری از افراد ترجیح می دهند هنگام صبح مذاکره کنند و بسیاری دیگر اواخر بعدازظهر و حتی عصر را ترجیح می دهند. اگرشما زمان درست مذاکره با افراد را بشناسید می توانید در امر مذاکره موفقعمل کنید.
زمان شام
زمان شام معمولا زمان آرام تری نسبت به نهار است زیرا فعالیت اضافه ای پيش رو ندارید و بهترین زمان برای استراحت خواهد بود. این زمان بهترین زمان برای متقاعد سازی است. بسیاری از درخواست های ازدواج( و درخواست های پذیرش) سر میز شام اتفاق می افتند. به لطف شکم سیر و یک نورپردازی ملایم ممکن است پیشنهاداتی را ارائه دهیم که در غیر این شرایط ارائه آنها امکان پذیر نخواهد بود.
عصر
قبل و یا بعد از شام معمولا صرف استراحت و گذراندن وقت با دوستان می شود که ممکن است موقعیت مناسبی برای مذاکره باشد ولي اگر کسی در این مواقع برای فروش به خانه شما بیاید امكان داردحس دفاعی به خود بگیرید.
روزهای هفته
مانند ساعات روز، روزهای هفته نیز در روند مذاکره تاثیر گذار خواهند بود
اول هفته يا شنبه
اول هفته ممکن است کمی احساس خواب آلودگی کنیم( که در برخی موارد ممکن است برای مذاکره مناسب باشد) و یا احساس بيحوصلگي کنیم ( که مناسب مذاکره نیست).اهداف هفتگی ممکن است بسيار زياد باشند(که زمان مناسبي براي مذاكره در اين زمان نیست) و یا اینكه هنوز هدف گذاري نشده باشند( که زمان برای مذاکره مناسب است. )
به عبارت دیگر قبل از اینکه مذاکره خود را اغاز کنید خلق و خوی افراد را بررسی کنید و خود را جای آنها بگذاريد و اگر شرایط مناسب نیست مذاکره را به زمان دیگری موکول کنید.
یکشنبه
یکشنبه زمان مناسبی برای مذاکره به ویژه در اوایل صبح است زیرا هفته در حال سپری شدن است و افراد از ناراحتی های شنبه عبور کرده اند و البته هنوز دچار خستگی از حجم کارها در طول هفته نشده اند.
اواسط هفته
دوشنبه نیز می تواند زمان مناسبی برای مذاکره باشد اگرچه روزهای هفته در حال کم شدن هستند اما تا انتهای هفته راه طولانی به نظر می رسد. و یا به عبارتی ممکن است شخصی همچنان پر مشغله باشد و هنوز به روزهای سبك تر هفته نرسیده باشد.
سه شنبه ممکن است سرشار از حس خستگی ناشی از کار هفتگی یا شوق رسیدن به آخر هفته باشد.

اگر شخصی در انتظار آخر هفته است، بستگی به حسی که این شخص دارد مثلا شخص آرام، ناراحت و یا متمرکز استشرايط مذاكره تفاوت دارد.
بعداز ظهر چهارشنبه
بعداز ظهر چهارشنبه ممکن است شرایط بحرانی تر باشد. مثلا شخصی ممکن است بسیار ارام و شاد باشدكه اين زمان برای مذاکره مناسب است و یا اینکه شخص ترجیح می دهند كلا موضوع مذاکره را به بعد از تعطيلات موکول کند.
از طرفی بسیاری افراد هستند که در این زمان سعی می کنند به شدت کار کنند تا کارهای عقب مانده را جبران کنند. در این موقع شما می توانید در حالی که این افراد به دنبال بازگشت به وظیفه اصلی خود هستند با انها به توافق برسید و مذاکره کنید.
آخر هفته
در اخر هفته ها افراد عموما در حال استراحت هستندوموضوعات کار از موضوعات مربوط به منزل جدا می شود مذاکره و بحث در مورد موضوعات غیر کاری در اولویت این افراد قرار خواهد داشت. بسته به اینکه فردقسمتي از کار خود را به خانه می برد يا خير موقعیت مذاکره شما متفاوت ميباشد.

سایر ملاحظات
توجه پذیری
زماني كه شخصي درگيرفعاليتهاي جانبي يا علايق شخصي خودش ميباشد و شما شروع به مذاكره ميكنيدشخص حس ناخوشايندي خواهد داشت كه در اين حالت شخص به استراتژي تدافع يا فرار روي مي اورد .
اگر حالت تدافعی بگیرد در این صورت زمان مناسبي براي مذاکره نخواهدبود و شما باید بحث را به زمان دیگری موکول کنید تا اماده شنیدن حرف های شما شود.
اگر استراتژی فرار را انتخاب کند( یعنی تلاش برای رهایی) در این صورت ممکن است امتیازاتی را به شما واگذار کنند که اگربعدهم پشيمان شوند برای شما مهم نیستدر این صورت مذاکره می تواند راهگشا باشد

نزدیکی وقایع
وقتی وقایع بزرگی در حال وقوع هستند، از تعطیلات رسمی گرفته تا موقعیت های دشوار، در این صورت نزدیکی این وقایع می تواند تاثیر بسیار مناسبی بر توجه شخص مقابل داشته باشد. اگر شخص کمی تمرکز کوتاه مدت داشته باشد در این حالت درست بلافاصله قبل از وقایع زمان مناسبی برای مذاکره است. این افراد اگر بتوانند آینده را مجسم کنند که اکثر ما توانایی این کار را داریم در این صورت یادآوری موقعیت های پیش رو می تواند توجهی را که شما نیاز دارید برای شما فراهم کند.

انحوه برخورد افراد در این موقعیت ها به پیش بینی آنها از آینده و قدرت ریسک پذیری ایشان بستگی دارد. اگر این افراد ریسک پذیر باشند ممکن است به دنبال خطر باشند و اگر ریسک پذيرنباشند برداشت آنها از وقایع پیش رو به طور احمقانه ای آنها را می ترساند..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *